Novinky zo sveta moderného vzdelávania

Generujte skupinu hodnotiacich kritérií pomocou AI

O skupinách hodnotiacich kritérií som vám písala v článku Kriteriálne hodnotenie v Microsoft Teams – odporúčam vám prečítať si ho ☺️. Zároveň sa teším, že Microsoft stále túto funkcionalitu podporuje a vylepšuje.

Najnovšie si môžete vytvoriť skupinu hodnotiacich kritérií pomocou AI. Ušetríte tým čas vymýšľaním hodnotiacich kritérií, ale ako vieme, generatívna AI je skvelá na inšpiráciu, avšak obsah si potrebujeme často ešte “doťuknúť”.

Ak v priradenej úlohe kliknete na možnosť Pridať skupinu hodnotiacich kritérií, sprístupnia sa vám nasledujúce možnosti:

  • Vytvoriť skupinu hodnotiacich kritérií od začiatku – teda tvoríte túto skupinu od nuly, máte nad tým najväčšiu kontrolu
  • Vytvoriť skupinu hodnotiacich kritérií pomocou AI – to je novinka, ktorú vám chcem predstaviť
  • Nahrať existujúcu skupinu hodnotiacich kritérií – ak vám niekto vyzdieľal už hotovú skupinu hodnotiacich kritérií vo formáte .csv, máte možnosť nahrať ju a použiť. Určite sa inšpirujte práve scenármi, ktoré som opísala v článku Kriteriálne hodnotenie v Microsoft Teams a stiahnite si skupiny hodnotiacich kritérií z Knižnice pre školy: bit.ly/kniznicapreskoly
  • Využiť naposledy použité skupiny hodnotiacich kritérií.

Vytvorenie pomocou AI

Novú skupinu hodnotiacich kritérií vám odteraz pomôže pripraviť aj AI a to rovno v slovenčine. Zadáte tému – názov a následne opis toho, čo má skupina hodnotiacich kritérií vyhodnotiť. Odporúčam vám byť v tejto časti čo najviac konkrétni.

V ďalšej časti si vyberiete náročnosť – ročníky sú zoradené podľa amerického modelu. Preto ročníky 1. – 8. korešpondujú naše základné školy, pričom ročníky 9. – 12. sú skôr adekvátne stredným školám. Nájdete tam aj úroveň materských škôl či univerzitných študentov.

Následne si vyberiete stupnicu hodnotenia. Existujú 3 preddefinované stupnice:

  • Výborné, Dobré, Priemerné, Slabé – možno mať paralelu známkovaniu 1-4
  • Prekračuje štandard, Spĺňa štandard, Pod štandardom – definované minimálne kritériá projektu
  • Áno, Nie – hlavne v prípade, keď nehodnotíme produkt ale proces

Samozrejme, máte možnosť zadefinovať si aj vlastnú stupnicu.

Stupnicu máme zvolenú, potrebujeme ešte vybrať kritériá, na základe ktorých bude prebiehať hodnotenie. Umelá inteligencia vám “našepká” o aké kritéria môže ísť. Máte možnosť pridať všetky navrhnuté, pridať vlastné kritériá alebo vygenerovať ďalšie nápady.

Teraz môžeme nechať umelú inteligenciu vytvoriť skupinu hodnotiacich kritérií. V priebehu pár sekúnd máme to hotové aj s opisom toho, čo má študent v každom kritérií zvládnuť na konkrétnej úrovni.

Všimnite si na obrázku, že v kritériu Prezentácia na úrovni Výborné, AI použila pojem “reproduktor” pričom na ostatných úrovniach už správne použila pojem “rečník”. Teraz prichádza náš čas, aby sme AI ukázali, že učitelia sú stále potrební a len tak nás nenahradí 🙂

Podeľte sa o svoje výtvory

Ak ste experimentovali a radi by ste sa podelili o svoje vytvorené skupiny hodnotiacich kritérií, vytvorila som v Knižnici priestor s názvom Inšpirácie od kolegov, kam cez tento špeciálny odkaz viete nahrať svoju skupinu. Prosím nahrávajte samostatné súbory vo formáte .csv.

Teším sa na vaše nápady 🙂

Pokrok v čítaní už aj na webe a dostupný pre všetkých

Spoločnosť Microsoft prichádza s ďalšou novinkou – nástroj Tréning čítania, ktorý aktívne využíva umelú inteligenciu je k dispozícii všetkým cez webstránku: coach.microsoft.com

Čo k tomu potrebujete?

Určite potrebujete Microsoft účet – konto outlook.sk alebo outlook.com (prípadne to môže byť spojené aj s kontom Gmail). Ak používate Microsoft Store vo Windows počítači, určite také konto máte.

Následne si Tréning čítania môžete spustiť cez:

Všetko je vo verzii Preview takže je možné, že nebude vám hneď všetko fungovať.

Zatiaľ veľkou nevýhodou je fakt, že tento Tréning čítania na webe vo verzii preview je k dispozícii len v anglickom jazyku avšak máme skúsenosti, že Pokrok v čítaní a aj Tréning čítania je v aplikácii Microsoft Teams pre školy dostupný aj v slovenčine, preto môžeme očakávať, že čoskoro aj táto appka pre všetkých bude rozšírená aj o slovenčinu.

Aplikácia ponúka rôzne možnosti a podľa mňa najzaujímavejšie sú:

#1 Vytváranie príbehov pomocou generatívnej AI

Čitateľ si na začiatku vyberie hlavnú postavu príbehu a následne aj priestor, v ktorom sa dej odohráva. Po dočítaní kapitoly má možnosť vybrať si pokračovanie príbehu. Čitateľ tak nielen číta text, ale má možnosť aj dej ovplyvniť a tak príbehy sú stále jedinečné a čitateľ angažovaný.

#2 Okamžitá spätná väzba a precvičovanie

Po prečítaní textu čitateľ získa okamžitú spätnú väzbu o tom ako kvalitne a ako dlho čítal. Umelá inteligencia taktiež navrhne slová, ktoré sú vhodné na ďalšie precvičovanie.

Čo na to vravíte? Úžasné však?

8 noviniek pre Microsoft Stream

Aplikácia Microsoft Stream vám prináša 8 zaujímavých noviniek, ktoré môžete využiť aj vy 🙂

Pozrite si:

  1. novú domovskú stránku aplikácie Microsoft Stream
  2. aktualizácie a novinky pri nahrávaní obrazovky
  3. možnosti nahrávania pomocou kamery
  4. vytvorenie zoznamu videí
  5. integráciu aplikácie Stream do Microsoft Teams
  6. analytiku v nastaveniach videa
  7. nové tlačidlo na náhľad videa
  8. lepšiu webovú časť pre Stream videá v stránkach aplikácie SharePoint

Veľmi pekne a názorne tieto novinky predstavil Mike Tholfsen vo svojom videu, ktoré vám odporúčam pozrieť si.

Gratulujem, dostali ste na koniec všetkých noviniek